Grzaniec

Cześć!

Dzisiaj kilka słów o jakże znanym i powszechnie lubianym zimową porą GRZAŃCU 🙂

Gdy za oknem pada deszcz lub śnieg a temperatura nieprzyjemnie spada, przypominamy sobie o starym, poczciwym wynalazku, jakim jest grzane wino z korzeniami.

Grzaniec to dzisiaj napitek, na który może pozwolić sobie każdy, kto lubi tego typu trnki. Nie zapominajmy jednak, że przed wiekami był to jeden z najwykwintniejszych i najdroższych specjałów na europejskich stołach. Dopiero w okresie nowożytnym, gdy do Europy zaczęły docierać większe ilości egzotycznych przypraw korzennych – a także coraz tańszy cukier – mogli sobie na ten specjał pozwolić również ludzie średnio zamożni. Dodatkami najczęściej wykorzystywanymi do grzańca są: miód, cukier, goździki, imbir, skórki od cytryny lub pomarańczy, pieprz, cynamon, gałka muszkatołowa albo przyprawa do pierników (ewentualnie przyprawa typowa do grzańca). To składniki, które nie tylko dodają smaku grzańcowi, ale także wzbogacają jego smak. Niektórzy dodają też rodzynki, suszoną żurawinę, śliwki albo morele czy anyż.

Ile ludzi, tyle kompozycji 😉

Jak nazwa wskazuje, grzaniec ma właściwości rozgrzewające. Wypita w minutę lub dwie szklanka grzańca powoduje, że po chwili zaczynamy odczuwać ciepło. Zaczynamy się też pocić, a z potem wychodzi z nas przeziębienie. Grzaniec działa napotnie, a więc na zasadzie podobnej do aspiryny czy polopiryny. Kogo boli gardło, też może sobie zaserwować grzańca. Wpływa on również dobrze na nerwy, zmęczenie i senność. Zresztą: poprawia nie tylko samopoczucie, ale i humor 😉

A zatem, jeśli czujesz się samotny lub przygnębiony nieprzyjemną pogodą, wpadnij do nas na GRZAŃCA! Pizzeria Falcon zatroszczyła się i o to, aby każdy odyskał u nas dobry humor 😉

W Falconie mamy zwyczaj, że przez cały okres jesienno-zimowy serwujemy naszym kochanym klientom wina grzanego w wykonaniu tradycyjnym lub z owocowymi dodatkami.

W tym roku Falcon zaprasza na:
Klasyczne wino grzane 8 zł
Grzane wino z mango 10 zł
Grzane wino z malinami 10 zł

Zapraszamy rozgrzewająco 😉