Kilka włoskich zwyczajów przy stole…

Cześć

Włoskie wierzenia to ciekawy temat. Pizzeria Falcon przygotowała dla Was kilka ciekawych zwyczajów dotyczących zachowania przy stole. Kto wie, może też zaczniecie je stosować we własnym domu 😉

• Nie rozsypuj soli. Ten przesąd bierze swój początek z kultury antycznej: Byłą wówczas bardzo cennym towarem – żołnierze dostawali wypłatę w postaci soli. Podczas posiłku zawsze wysypana pośrodku stołu aby mogli z niej korzystać wszyscy biesiadnicy. Legenda głosi, że pewnego dnia jeden z gości przy stole wywrócił puchar z solą. Gospodarz w szale zabił winowajcę. Dziś gdy wysypiesz sól, weź szczyptę i wyrzuć za lewe ramię – w ten sposób oślepisz czyhającego tam diabła.
Ważne jest, że kiedy podajesz sól współbiesiadnikowi, połóż ją na stole tak, żeby sam mógł po nią sięgnąć – nigdy nie podawaj z ręki do ręki!

• Lepiej nie siadać do stołu w 13 osób. Ten przesąd odwołuje się do Ostatniej Wieczerzy, do której zasiadł Jezus i 12 apostołów. Jak wiadomo, po wspólnej kolacji Jezus został zdradzony przez Judasza i ukrzyżowany. Jeśli więc siadacie do stołu w takiej konfiguracji – pamiętajcie, że śmierć czyha na tego, kto pierwszy wstanie od stołu czy też na biesiadnika nr 13. Jest jednak prosty sposób na przegonienie złego ducha: podobnie jak w Wigilię, należy dostawić nakrycie dla 14-tego gościa.

• Nie kładź sztućców na krzyż. Przywołuje to mękę i śmierć Chrystusa

• Nie składaj serwetki po użyciu w ten sam sposób, w który była złożona pierwotnie

• Nie graj w karty ani inne gry przy stole z obrusem.

• Nie przysuwaj krzesła do stołu, kiedy od niego odchodzisz.

• Zawsze nalewaj napój do pełna naczynia – bez względu na to, czy jest to sok, woda czy wino.

Podobało się?

Zajrzyj do Pizzerii Falcon i daj nam znać czy lubisz czytać naszego bloga 🙂