Superzdrowe nasiona chia

Cześć

Moda na zdrową żywność sprawiła, że w naszym menu również zagościły produkty, których jeszcze do niedawna w ogóle nie znaliśmy. Oczywiście, nie musimy wiedzieć o nich wszystkiego, by cieszyć się ich pozytywnym wpływem na zdrowie, jednak kilka informacji na ich temat z pewnością nie zaszkodzi. Zwłaszcza, że dzięki nim możemy być w stanie lepiej dobierać dania do swojego trybu życia oraz indywidualnych potrzeb. Oto garść ciekawostek na temat nasion chia!

Słowo „chia” dosłownie oznacza „siłę”. Nasiona te poprawiają wydolność naszego organizmu, dodają energii oraz odżywiają wszystkie komórki ciała.

Choć wiele osób uważa ją na nowoczesny wynalazek, w rzeczywistości była uprawiana już przez Azteków!

Nasiona chia są bardzo bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które zapobiegają miażdżycy i innym chorobom układu krążenia oraz zmniejszają poziom złego cholesterolu.

Same ziarenka nie mają zbyt wyrazistego smaku, w związku z czym są bardzo uniwersalne: sprawdzają się w różnego rodzaju puddingach i deserach, jako składnik wypieków oraz chrupiąca posypka do sałatek.

Chia jest idealne na problemy z układem pokarmowym. Spożywanie tych nasion zalecane jest dla osób doświadczających problemów ze strony układu pokarmowego. Dzięki dużej zawartości błonnika zapobiegają wzdęciom i zaparciom, przyspieszają metabolizm oraz dają uczucie sytości na długo.

Nasiona chia odmładzają. Chia jest prawdziwym eliksirem urody i młodości – dzięki wysokiemu stężeniu witamin, minerałów i przeciwutleniaczy poprawia wygląd włosów, skóry i paznokci oraz spowalnia procesy starzenia.

Jest także bogatym źródłem wapnia, przez co poprawia strukturę kości i zapobiega osteoporozie.

Jedzenie nasion szałwii hiszpańskiej jest bardzo korzystne w przypadku osób uczących się i wykonujących pracę umysłową. Zawarte w nich kwasy omega-3 wspomagają myślenie, pamięć i koncentrację.

Ale…

Co za dużo, to niezdrowo: z powodu właściwości wiążących wodę nasiona chia spożywane w nadmiarze mogą zwiększyć krzepliwość krwi, ograniczyć wchłanianie witamin i żelaza, zaburzyć działanie niektórych leków oraz wywołać zaparcia lub biegunki. Pamiętajmy o umiarze!

Pizzeria Falcon ma również w swoim menu pyszne i zdrowe desery z nasionami chia.

Zapraszamy do degustacji nasze puddingi jogurtowe w dwóch smakach !